ПРИЄДНАННЯ
ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ
МЕРЕЖ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА
СПЛАТИТИ ONLINE
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
СПОЖИВАЧА -
ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

Адреса і контактна інформація
Прийом громадян
Центр обслуговування клієнтів
Вакансії


Експерти: Україна щорічно може заощаджувати на енергоресурсах більше 11 млрд євро

Сьогодні Україна - одна з найбільш енергоємних економік світу. Щоб заробити одну тисячу доларів ВВП, Україна витрачає 0,75 тонн нафтового еквівалента (тне) енергоресурсів. Для порівняння, у Польщі цей показник дорівнює 0,2 тне на тисячу доларів США, в Румунії - 0,21. Середній показник по ЄС - 0,1 тне.

Оцінку енергоефективності країни провели компанія Deloitte і Американська торгова палата в Україні.

Згідно з дослідженням, на сьогоднішній день гостро стоїть проблема ефективності використання природного газу, на який припадає третина всіх первинних енергоресурсів, споживаних України. Так, на виробництво тисячі доларів ВВП України потрібно витратити 0,26 тне газу, що в 13 разів більше, ніж у середньому по ЄС, і майже в 9 разів більше, ніж у сусідній Польщі.

"Такий стан речей прийнятно для країн нетто-експортерів природного газу та критично для України, - коментує Артур Огаджанян, партнер компанії Deloitte, керівник групи "Енергетика та ресурси ". – Особливо сьогодні, коли газова проблема перейшла в розряд питань, які визначають державну незалежність ".

У той час як НАК "Нафтогаз" планує скорочення імпорту до 20 млрд кубічних метрів у 2015 році, обсяги споживання блакитного палива скорочуються незначно. Так, якщо в 2014 році Україні вдалося зменшити споживання газу на рекордних 7,8 млрд кубічних метрів (16%), то в 2015 році економія може скласти тільки 1 млрд кубометрів.
 
Частково обсяги споживання природного газу в 2014 році скоротилися в зв'язку з призупиненням промислових потужностей на територіях, що не контролюються Україною. Тому саме результати скорочення споживання в 2015 році повинні показати, наскільки країна готова до впровадження практик енергоефективності.
 
Експерти Американської торгової палати вважають, що потенційно Україна може економити на енергоресурсах 11,4 млрд євро щорічно. При цьому найбільший потенціал в заощадженні енергії традиційно має промисловість (потенційна економія становить 5,5 млрд євро), а серед регіонів - Дніпропетровська, Харківська та Запорізька області.
 
За словами Артура Огаджаняна, комплексний підхід до питань енергозабезпечення та енергоефективності на державному рівні - єдиний можливий шлях до енергетичної незалежності України.
 
Серед необхідних кроків на шляху до відмови від російського газу експерти виділяють збільшення власного видобутку, в тому числі нетрадиційного газу; реверс газу з Європи; поставки скрапленого газу морськими шляхами і розробка державних програм енергоефективності.
 
"Мова також йде про імплементацію Україною вимог Третього енергетичного пакета, зокрема обширної реформу нафтогазового сектора і НАК" Нафтогаз ". Перші кроки цієї реформи ми могли спостерігати в 2014 році", - говорить Артур Огаджанян.
 
Своє бачення реформування ринку нафти і газу в Україні не так давно представило бізнес-співтовариство. В основі документа "Реформи нафтогазового сектора" лежить концепція реформування, яка повинна залучити іноземних інвесторів і стимулювати розвиток вітчизняної нафто- і газодобувної галузей.

Найбільші українські інвестори вважають, що першочерговими завданнями уряду є лібералізація земельного законодавства, яка спрощує процедури реєстрації та розробки нафтогазових родовищ, і прийняття нового закону про ринок газу відповідно до вимог Третього енергетичного пакета.

Очікується, що новий закон про ринок газу забезпечить стабільність поставок всередині країни по всьому ланцюжку "добувач - постачальник - замовник", унеможливить перегляд принципів вільного доступу до ГТС всіх учасників ринку, а також захистить компанії від самовільного втручання державних органів у функціонування ринку.

За матеріалами: "Delo.ua"