ПРИЄДНАННЯ
ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ
МЕРЕЖ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА
СПЛАТИТИ ONLINE
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
СПОЖИВАЧА -
ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

Адреса і контактна інформація
Прийом громадян
Центр обслуговування клієнтів
Вакансії


Міністр соціальної політики розповів, хто отримає субсидії на ЖКП

З квітня на енергоресурси в Україні виростуть тарифи. Для підтримки населення уряд розробив систему адресних субсидій. Для того, щоб їх отримати, потрібно лише заповнити заявку та декларацію про офіційні доходи.
Отримати допомогу від держави зможуть власники двох квартир. Крім того, матимуть право на субсидію родини, які володіють автомобілем. Субсидії для офіційно безробітних розраховуватимуться на основі прожиткового мінімуму.

Отримали право на субсидію за компослуги і родини, що орендують житло. Проте їм непросто буде її отримати. Право на допомогу від держави дає юридично завірений договір оренди житла. Однак його власники навряд чи будуть "світити" такі домовленості в податковій.
Про потенційні маніпуляції та саму процедуру отримання субсидії розповів міністр соціальної політики Павлом Різаненко.

- Коли розпочне роботу програма адресних субсидій зі сплати комунальних послуг?
- Реформування системи фактично відбулося. У постанові Кабміну є декілька дат. Перша дата стосується того, що Міненерговугілля і Мінрегіонбуд зобов’язані до 15 квітня розіслати всім споживачам через підприємства, які надають послуги, інформацію про нову систему субсидій споживачам послуг. Тобто, для 14 мільйонів сімей має прийти вся інформація про нову реформовану систему субсидій, яка, в тому числі, включатиме в себе бланки декларацій, заяви і коротку інструкцію щодо заповнення документів. Сама система субсидій, коли реально люди зможуть починати оформлювати допомогу, почне працювати з травня місяця. Я би радив тим людям, які вже сьогодні бачать, що вони не можуть сплачувати за житлово-комунальні послуги, не чекати травня, а йти сьогодні і по старій системі оформлювати собі субсидію. Людям, які отримують вже сьогодні субсидію, а це 1,1 мільойна родин, не потрібно повторно оформлювати її в травні. Ми їм продовжимо дію субсидії автоматично на наступний рік.

- За яким алгоритмом відділи соцзабезпечення будуть визначати право на субсидію?
- Кабмін затвердив систему субсидій. А її якість і сприйняття суспільством залежить від того, як будуть працювати місцеві органи влади. Адже саме на них управління системи захисту покладене завдання оформлювати видачу субсидій. Кабмін дав простий інструмент – оновлену систему субсидій. Під неї виділено рекордні 24 млрд грн. (за оцінками міністра в 2014 році на субсидії було виділено 10-11 млрд грн). Тепер місцеві органи влади повинні довести свою ефективність та якісно забезпечити оформлення цих субсидій. Думаю, що це буде гарним тестом, на передодні місцевих виборів. Місцеві органи влади вимагали ж для себе більше повноважень.

- Була інформація, що родина отримає право на субсидію, якщо витрати на комунальні послуги перевищуватимуть 15% офіційного доходу.
- Це дуже приблизна оцінка. Насправді, є трохи важча формула субсидій, це програмний продукт. Сама формула розрахунку змінилася. Так, щоб кожна родина орієнтувалася, приблизно можна сказати, що потрібно дохід родини за рік поділити на 12 місяців і взяти 15%. Оце от буде приблизний розмір обов’язково платежу, який має сплатити родина. Все що вище цієї суми - буде сплачено у вигляді субсидії державою. Для простоти процесу ми запустили калькулятор субсидій. Він є на сайті Кабінету міністрів і Міністерства соціальної політики. Ввівши свої дані людина буде приблизно знати розмір субсидії, яка їй може бути надана.

- Хто буде перевіряти достовірність суми доходів, вказаних в декларації?  
- Раніше це робилося на підставі купи довідок, які мала принести людина і підтвердити ці суми. Зараз ми будемо робити це без залучення людей. Інформація буде перевірятися по базам даних податкової адміністрації і Пенсійного фонду. Це буде робитися через обмін даними між відомствами.

- А якщо будуть вказані неправильні дані, тобто маніпуляції з отриманим доходом в декларації, то які санкції передбачені?
- Якщо будуть невеликі помилки і похибки, то ми поправимо людину. Можливо зміниться розмір субсидії. Але, якщо ми побачимо відверті маніпуляції, або приховання великої частини доходу, то на таке передбачена санкція. По-перше, субсидія буде анульована, а по-друге, отримувач такої допомоги буде вимушений сплатити в подвійному розмірі отриману за попередній період субсидію.

- Ви сказали, що на функціонування цієї системи виділено 24 млрд гривень. Це з розрахунку, що за субсидіями звернуться 4 млн родин?
- Дуже важко спрогнозувати точну кількість бажаючих отримати субсидії. Ми зробили приблизний розрахунок, а в майбутньому виходитимемо із ситуації. Не виключаємо, що звернеться не 4 млн родин, а 5 млн. Може бути і 3 млн. Відповідно буде і коригуватися розмір видатків з бюджету.

- Противники реформи лякають населення кризою неплатежів за комунальні послуги. Є план "Б" на такий випадок?
- Я не виключаю такого. Під час дискусії з Міжнародним валютним фондом говорив про такий ризик. Тим більше, що в Україні є політичні сили, які закликають не платити по новим тарифам. Єдиний вихід, який я бачу – максимально спростити систему надання субсидій.

- В країні більше половини населення отримує тіньові доходи, але в декларації для отримання субсидії вказуються лише офіційні доходи. Такі громадяни матимуть право на допомогу, хоча фактичні доходи дозволяють їм сплачувати комуналку. Як виходити з такої ситуації?
- Право на одержання субсидії сьогодні мають всі категорії громадян, бо ми знімаємо всі додаткові критерії. Серйозно почистили бар'єри, які не допускали людей до системи субсидій. Щодо тіньових ходів, то є розуміння, що більшість таких людей (які отримають тіньові доходи) не будуть звертатися за субсидіями. Вони і так вже один раз порушують законодавство. І було б абсолютно не правильно на цьому ще раз наживатися. Вважаю, що все таки частина людей з такими доходами не буде оформляти допомогу. 
Як зловити таких людей? Це зробити нереально. Ми, безумовно, ставимо певні бар'єри. Зокрема, для людей, які не працюють офіційно, при розрахунку субсидії ми будемо ставити дохід у розмірі прожиткового мінімуму. Крім того, виконавча влада має право скасовувати нараховані субсидії. Соціальні служби мають право перевіряти стиль життя людини. В заяві про надання субсидії людина підписом надає дозвіл на перевірку її доходів та персональних даних. Також, ми оприлюднимо перелік осіб, яким надається субсидія.
Думаю, що на кожному будинку буде висіти відповідна інформація про те, хто отримав субсидію. І люди, які мають тіньові доходи, не захочуть бачити там своє прізвище. Десь, можливо, сусіди нам підкажуть. Ми покладаємося на соціальний фактор. У нас держава 20 років не може справитися з тіньовими доходами. Маємо 50% тіньової економіки і 200 млрд грн обороту в тіні. Неправильно думати, що ми вигадаємо механізми, які за допомогою системи субсидій будуть вираховувати таких людей.

- А сім'я, яка отримує тіньові доходи, що дозволяють сплатити "комуналку", і яка володіє двома-трьома квартирами (які вона здає і не сплачує з цього податки) матиме право на субсидію?
- Якщо такі категорії здають в оренду квартири, то вони зобов’язані внести такий дохід в декларацію про доходи. Очевидно, що вони отримають субсидію на весь дохід, який має включати кошти від оренди житла. Власник квартири може отримати субсидію лише на ту квартиру (будинок), де він зареєстрований. Є звичайно і ризики, але ми відмовилися від бар'єру "двох квартир", оскільки наприклад родина може мати не дуже комфортне житло на окраїні міста і отримала в спадщину хатинку в закинутому селі, яку неможливо продати. Так само і з автомобілями, які сьогодні не є розкішшю.

- Але ж при сьогоднішніх цінах на пальне, коли людина користується автомобілем, то вона і має доходи, щоб сплатити комуналку в повній мірі.
- Така машина може і стояти в гаражі для кращих часів. Може використовуватися малим підприємцем, щоб прогодувати родину. Казати, що це є критерій заможності і тобі не потрібна субсидія, не правильно. Основний критерій – це дохід.

- А що стосується родин, які орендують житло? Є якісь механізм на отримання ними субсидії?
- Це ще одна з концептуальних змін. Люди, що орендували житло, мали право на субсидії і до сьогодні. Але була принципова вимога: такі люди мають бути зареєстровані в орендованому житлі. Очевидно, що людина, яка здає квартиру, ніколи не погодиться зареєструвати чужу людину. Тому, така норма була, але вона ніколи не працювала. Зараз реєстрація в орендованій квартирі не потрібна. Достатньо нам надати копію юридично оформленого договору оренди. В ньому має бути чітко сказано, що житло орендується, скільки людей буде проживати за цією адресою. Склад родини, на які будуть розраховуватися офіційно комунальні послуги. Це стане підставою для оформлення субсидії. Це особливо важливо для біженців, які сьогодні вимушені орендувати житло.За матеріалами: "Insider"