ПРИЄДНАННЯ
ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ
МЕРЕЖ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА
СПЛАТИТИ ONLINE
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
СПОЖИВАЧА -
ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

Адреса і контактна інформація
Прийом громадян
Центр обслуговування клієнтів
Вакансії


Як не переплатити в погоні за економією

У відповідь на потребу українців у скороченні витрат на електроенергію знову активізувалася реклама "енергозберігаючих пристроїв". Чи справді з ними все так добре як нахвалюють маркетологи?.

Все геніальне - просте, але далеко не все просте - геніальне. Легкі шляхи іноді можуть бути не тільки неефективними, але й відверто помилковими, особливо якщо наміри лежать у вузькій площині споживчого егоїзму.
Перша хвиля зростання тарифів на житлово-комунальні послуги в поєднанні з інфляцією спонукала частину українців шукати найрізноманітніші способи економії. Бо ж зарплати і пенсії не виросли, ринок праці після стрибка курсу долара став більш цинічним, а дії законодавців - більш популістськими. Ось і отримуємо "відчуття злості, що виникає в той момент, коли ви заповнюєте квитанцію за електроенергію". Це так грають на емоціях маркетологи "нового революційного способу економії електроенергії", який сьогодні, судячи з підвищення частотності реклами, знову активно нав'язується українському споживачеві.

Мова про такий собі енергозберігаючий пристрій «electricity saving box» і подібні аналоги. Розберемося, що в цьому випадку виробники мають на увазі під словом "енергозберігаючий". Читаємо рекламу:
"Економія електроенергії виникає завдяки нормалізації структури електричного потоку, усуненню імпульсних стрибків напруги в мережі, захисті мережі від реактивної енергії, динамічному поглинанню або вивільненню реактивної потужності, скорочення втрат на опір";
"Пристрій знижує шкідливі електромагнітні та електростатичні випромінювання, зменшує нагрівання електропроводки, шум і вібрації в електричному обладнанні, підвищує коефіцієнт потужності електроприладів і термін їх експлуатації, здійснює фільтрацію електромережі";
 "Ніяк не впливає на роботу електролічильника".

І найважливіше: чудо-пристрій, зазначена потужність якого - 25 кВт, нібито дозволяє досягти економії електроенергії від 30 до 50%. Для вдумливого споживача обіцяний відсоток економії вже підозрілий. Безкоштовний сир у мишоловці ще ніхто не відміняв, а чарівні перетворення бувають тільки в казках. Закон же збереження енергії нагадує нам, що половина енергії не може просто так взяти і зникнути кудись із електромережі.

Сумнів викликають також стиль і спосіб, яким невідомі підприємці намагаються продати цей товар якомога більшому числу довірливих людей, і, власне, сам факт наявності цих підприємців. Враховуючи, що випуск технічних новинок подібного типу - прерогатива і заслужене право світових лідерів у цій галузі, то поява на ринку нібито унікальної наукової розробки не під надійним брендом, м'яко кажучи, насторожує. Як і схема продажу не через представництва компанії-виробника, а через ексклюзивних дистриб'юторів і фірми-одноденки з різними назвами.

До слова, поки готувалася ця стаття, одна така українська "фірма" встигла переїхати, відтермінувавши виконання зроблених замовлень майже на місяць, друга зняла зі сайту інформацію про чарівний пристрій, а в третьому випадку зник сам сайт.  Ніяка детальна інформація про "ліцензіії та наукові докази", а також ким саме "схвалено і сертифіковано", як можна прочитати в описі переваг electricity saving box, в таких рекламних матеріалах не зазначається. Не кажучи вже про граматичні помилки і такі дешеві трюки, як "величезна популярність в Європі", великі червоні літери, позитивні відгуки «покупців», лічені хвилини до закінчення акції, Суперзнижка і тому подібні «акції».

На упаковці товару виробник не вказується або ж має китайське походження, де цей пристрій коштує копійки. Але написано так переконливо: "Динамічне поглинання чи вивільнення реактивної потужності".

Розберемося, чому подібні твердження в цьому випадку є маніпулятивними і псевдонауковими. По-перше, про "захист мережі від реактивної енергії", за яку споживач, нібито, платить зайві кошти, взагалі не повинно бути мови. Фахівці знають, що реактивна енергія ніяк не пов'язана з виконанням корисної дії, а витрачається на створення електромагнітних полів в індуктивних і ємнісних споживачах: електродвигунах, трансформаторах, індукційних печах, зварювальних трансформаторах. У вас багато такого в квартирі? Відповідно, в промисловості з метою компенсації реактивного навантаження і використовуються конденсаторні установки відповідних габаритів, набагато більше ніж 12х7х4 см (до слова, потужність в 25 кВт мають твердопаливні котли і вітрогенератори, а не коробочки зазначеного розміру).

У квартирі ж більшість приладів мають активне навантаження, а рівень реактивного настільки низький (десяті частки відсотка), що економія завдяки рекламованому electricity saving box не може бути істотною. Крім того, лічильник електроенергії, за яку платять споживачі, вважає якраз активну енергію.

Абсурдне ж з точки зору фізики формулювання "перетворює реактивну енергію в активну", використовувану в інших рекламних матеріалах, можна взагалі не коментувати.

По-друге, в рекламних відео продавці маніпулятивно представляють підтвердження ефективності пристрою за допомогою електровимірювальних кліщів - до його підключення і після. Насправді ж при збільшенні коефіцієнта потужності в мережі зменшується повний струм, на відміну від електроспоживання. Кліщами вимірюють саме повний струм, завдяки чому ми й бачимо чарівні цифри, тоді як його активна складова залишається незмінною. Обсяг електроспоживання потрібно вимірювати ваттметром, про що горе-маркетологи успішно замовчують. За допомогою дослідних експериментів, відеозаписи яких можна легко знайти в Інтернеті, кожен знавець фізики на мінімальному рівні легко встановлює, що ніякого зниження споживання електроенергії фактично не відбувається.

Понад те, пристрій сам споживає невелику її кількість. За складом, який можна впізнати з тих же відео, electricity saving box - це тільки два конденсатори, запобіжник і два світлодіоди. Іншими словами, фільтр на основі реактивного опору, який гіпотетично може згладжувати піки напруги, не впливаючи на економію, або пасивне компенсує пристрій з потужністю до 100 Вар (вольт-ампер реактивний), а не 25 кВт, як наголошується в рекламних матеріалах.

Його компенсуюча здатність насправді мінімальна і, як ми вже з'ясували, не має ніякого стосунку  до електроенергії, яку рахує лічильник. Навпаки, невелика її кількість йде, як мінімум, на харчування світлодіодів. І вже точно чарівна коробочка не може підвищувати коефіцієнт потужності електроприладів і термін їх експлуатації. Хіба що вона і справді чарівна.

Таким чином, енергозберігаючі властивості electricity saving box полягають, як бачимо, тільки в тому, що він являє собою, скажімо так, не потужний ліхтар, живиться від мережі, а всього лише два економних світлодіода, за які наївні покупці викладають від 100 до 300 грн . На скорочення споживання енергії іншими приладами пристрій ніяк не впливає.

А як потрібно економити? Перш за все, замініть в будинку всі або більшість звичайних ламп розжарювання енергозберігаючими люмінесцентними або LED-аналогами (світлодіодними). Спочатку це відчутно вдарить по гаманцю, особливо у випадку LED-ламп, однак у довгостроковій перспективі, особливо враховуючи  подальші очікувані хвилі зростання тарифів, такі заходи не тільки повністю себе окупають, але і дозволять заощадити близько 80% витрат на електроенергію (мова зараз тільки про освітлення). Коефіцієнт корисної дії таких ламп в порівнянні з дешевими лампами розжарювання, на виробництво та імпорт яких, до слова, в Європі з 2009 р вводиться поетапна заборона, - в десять разів вище, оскільки левова частка енергії йде не на розігрів засобів освітлення, а на виконання безпосередньої функції.
До того ж термін експлуатації таких ламп в кілька разів більше. Потрібно, однак, дотримуватися правил утилізації люмінесцентних ламп, оскільки в їх складі є ртуть. Відпрацьовані лампи можна здати в спеціальні пункти прийому, деякі магазини і підприємства. Якщо ведете переважно нічний спосіб життя і дозволяє фінансове становище, встановіть двозонний лічильник електроенергії. По ньому будете платити вдвічі менше за енергію, використовувану з 23.00 до 7.00. Навіть якщо ви вночі спите, цей спосіб буде виправданий при використанні бойлера, кондиціонера, пральної машини, котла…

Для облаштування квартири таким лічильником і його програмування потрібно подати відповідну заяву і підписати новий договір з представником обленерго у вашому місті. Звичайно, враховуючи високу ціну лічильника, окупиться він не раніше ніж за кілька років, втім, ознакою європейської свідомості є не тільки увага до власних видатків, а й турбота про навколишнє середовище в цілому.

Ще кілька простих порад щодо економного використання електроенергії в побуті на будь-яку товщину гаманця: замініть застарілу техніку сучасною економною, встановіть вимикачі з датчиком руху або акустичні, вимикайте світло при відсутності необхідності в ньому, не ставте нагрівальні елементи поряд з холодильником, регулярно розморожуйте холодильник, повністю завантажуйте пральну машинку, не використовуйте функцію stand-by в побутових приладах, влітку користуйтеся зволожувачами повітря замість кондиціонерів, відбивачами світла на вікнах,  пофарбуйте стіни в світлий колір, очищайте електрочайник від накипу.

Економія - справа, безумовно, гідна і важлива, тому будьте свідомими і економте розумно. А з урахуванням подальших хвиль зростання тарифів (друга - з 1 вересня) краще відкладіть гроші на комунальні платежі замість того, щоб витратити їх на непотрібну іграшку.


За матеріалами: gazeta.zn.ua