ПРИЄДНАННЯ
ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ
МЕРЕЖ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА
СПЛАТИТИ ONLINE
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
СПОЖИВАЧА -
ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

Адреса і контактна інформація
Прийом громадян
Центр обслуговування клієнтів
Вакансії


Майбутнє енергетики за RAB-тарифами

Перехід до стимулюючого тарифоутворення в сфері передачі та постачання електричної енергії – важливий крок вперед, який забезпечить залучення інвестицій для будівництва та модернізації інфраструктури електричних мереж та стимулювання ефективності витрат електророзподільних компаній

Голова Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Оксана Кривенко розповіла програмі "Факти" телеканалу ICTV, що найближчим часом на сайті комісії з'являться проекти стимулюючого регулювання, які будуть доступні для обговорення.

Планується, що дохід на базу активів, яка формуватиме прибуток підприємства, становитиме 12,5%. У НКРЕКП вважають, що такий відсоток є нормою, оскільки для порівняння на сьогоднішній день прибуткова складова в структурі тарифів на послуги розподілу електроенергії близька до нуля. Такий підхід буде поширюватися на нові та старі активи обленерго. Спеціаліст наголосила, що важливо стимулювати та відновлювати і старі активи, які зараз перебувають приблизно на 70% у зношеному стані.

Тарифи на основі стимулюючого регулювання забезпечать притік інвестицій для відновлення та розбудови мереж. До того ж останнім часом почався активний розвиток «зеленої генерації», яка потребує додаткових потужностей для приєднання їх до загальної електросистеми, повідомила Оксана Кривенко.

Очільник комісії пояснила, що за принципом RAB-регулювання впродовж регуляторного періоду підприємство має досягти показників ефективності витрат. У разі не виконання цього з прибутку будуть вилучатися кошти. Таким чином метод прогресивного тарифоутворення стимулюватиме підприємства до інвестицій. На українському ринку стимулююче регулювання уже застосовується з 2016 року в Укртрансгазі. Норма доходу на базу активів для оператора вітчизняної ГТС складає 15% на нову і стару бази активів. Ці тарифи діють уже впродовж 2,5 років.

Голова НКРЕКП зауважила, що формула в оновленому проекті RAB-тарифів буде класичною. Наразі підхід до оцінки активів ще опрацьовується Фондом державного майна.

Окрім того, Оксана Кривенко повідомила, що на першому етапі стимулююче регулювання призведе до зростання тарифів. Якщо компанії будуть працювати ефективно, тарифи повинні знизитися. Досвід європейських країн свідчить, що практика застосування стимулюючого тарифоутворення є успішною та ефективною.

Також з 1 липня 2019 року НКРЕКП не буде встановлювати тарифи на електроенергію! Тариф буде визначатися ринком та конкуренцією, зазначила Оксана Кривенко.

 

За матеріалами сайта fakty.ictv.ua/