ПРИЄДНАННЯ
ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ
МЕРЕЖ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА
СПЛАТИТИ ONLINE
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
СПОЖИВАЧА -
ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

Адреса і контактна інформація
Прийом громадян
Центр обслуговування клієнтів
Вакансії


Дмитро Іванов: «Зонні тарифи – обопільна вигода споживачів та ПАТ «Волиньобленерго»

Останнім часом на адресу волинських енергетиків надходить дуже багато важливих та гострих питань від споживачів електричної енергії. Воно й не дивно, адже індекс споживчих цін невпинно змушує надавачів послуг та продавців підвищувати тарифи і вартість. Ми відібрали найбільш актуальні для сьогодення питання від споживачів та попросили їх прокоментувати експерта – директора з комерційних питань ПАТ «Волиньобленерго»  Іванова Дмитра Олександровича.

 

-Що таке нічний тариф? (Жанна Никанорівна, м. Ківерці, 62 роки)
- Правильна назва – тарифи, диференційовані за зонами доби, скорочено - зонні тарифи. Це окремі тарифи для денних і нічних періодів доби. Доба ділиться на дві зони – денну (з 7-00 до 23-00) і нічну (з 23-00 до 7-00). Для тризонних тарифів доба розділена на три зони – нічну (з 23-00 до 7-00), пікову (з 8-00 до 11-00, з 20-00 до 22-00), напівпікову (з 7-00 до 8-00, з 11-00 до 20-00 і з 22-00 до 23-00).
Відразу зазначу, що їх застосування можливе лише за умови встановлення спеціального електролічильника, який обліковує окремо по кожній зоні доби спожиту електроенергію.

-Що таке двозонний лічильник, і скільки коштує? (Євгенія С., м. Горохів, 56 років)
- Це спеціальний електронний лічильник, який обліковує використану електроенергію окремо по зонах доби. Він має вмонтований годинник, який перемикає шкалу виміру у відповідні години. Орієнтовна вартість робіт з встановлення такого лічильника - 1200 грн. для однофазного вводу і 2500 грн. для трифазного (силового).
Вказані суми включають в себе вартість робіт по встановленню самого лічильника і його програмування. Вартість робіт розраховується в кожному конкретному випадку і залежить від відстані від споживача до філії обленерго.

-Що потрібно, щоб перейти на зонний тариф? (Микола Корецький, Старовижівський район, 48 років)
- Тут є кілька етапів:
1.Визначитись у виборі вигідного для Вас тарифу: дво- чи тризонного.
2. Подати у відповідну філію ПАТ «Волиньобленерго» письмову заяву про встановлення багатотарифного лічильника електричної енергії.
3. Укласти договір на виконання робіт з облаштування зонного обліку електричної енергії та оплатити відповідну суму коштів на рахунок філії ПАТ «Волиньобленерго».

Також необхідно зазначити, що при наявності простроченої заборгованості за використану електричну енергію заява розглядатись не буде. Також треба пам’ятати, що роботи з електролічильниками можуть виконуватись виключно працівниками ПАТ «Волиньобленерго». Залучення до цих робіт сторонніх виконавців не допускається.

-Скільки часу займе оформлення та встановлення зонного лічильника? (Долонський В., с. Шклинь Горохівського р-ну, 52 роки)
- В середньому тиждень від дати оплати вартості робіт. В окремих випадках термін може збільшитись до 2-3 тижнів (більшу частину часу займає доставка лічильників). Термін, на наш погляд, достатньо великий і ми працюємо над тим, щоб його зменшити.

-Чим вигідний зонний тариф для споживачів і за який час окупиться зонний лічильник? (Петро Г, с. Ворокомле Камінь-Каширського р-ну, 45 років)
- Вигідно усім. Найбільша ж вигода буде у тих споживачів, які можуть вмикати вночі свої електробойлери, пральні й посудомийні машини та інші побутові прилади.
На нашому сайті розміщено спеціальний «калькулятор», який допоможе розрахувати економію для більшості споживачів. А тим споживачам, які можуть «змістити» максимум використання електроенергії на нічні години доби раджу провести елементарний розрахунок: зняти показники звичайного лічильника в 23-00, 07-00. Визначити витрату електроенергії за цей період, помножити на 30 днів і ще раз помножити на звичайний тариф. Половина цієї суми і буде місячна економія.

Аналогічний розрахунок і заміри можна провести і для тризонного тарифу. Діючі тарифи та зонні коефіцієнти можна дізнатись на нашому сайті. Термін окупності облаштування зонного обліку залежить від обсягів та годин споживання електроенергії на протязі доби.

За розрахунками НКРЕКП термін окупності становить «у типовій квартирі – близько 1,9 років (загальне споживання за місяць 230 кВт. год. у тому числі 80 кВт. год. – у нічний час)» «у типовому приватному будинку – близько 1,4 років (загальне споживання за місяць 400 кВт. год. у тому числі 150 кВт. год. – у нічний час)».

Наведу кілька прикладів, які розраховано нашими фахівцями в нових тарифах на основі фактичного споживання реальних споживачів. В розрахунку наведено вартість спожитої електроенергії в звичайних і зонних тарифах з урахуванням їх підвищення до 2017 року.

  1. Вартість електроенергії для звичайної квартири в багатоповерхівці без електробойлера:

ЗА РІК:

2015

2016

2017

звичайний

631,48 грн.

1023,08 грн.

1507,92 грн.

зонний

572,22 грн.

919,50 грн.

1355,19 грн.

ЕКОНОМІЯ

59,26 грн.

103,58 грн.

152,73 грн.

  1. Вартість електроенергії для звичайної квартири в багатоповерхівці з електробойлером:

ЗА РІК:

2015

2016

2017

звичайний

3890,54 грн.

6499,96 грн.

9880,08 грн.

зонний

3449,35 грн.

5710,08 грн.

8679,35 грн.

ЕКОНОМІЯ

441,19 грн.

789,88 грн.

1200,73 грн.

  1. Вартість електроенергії для індивідуального будинку з електроопаленням, яке виконано з дотриманням вимог «установленого порядку»

ЗА РІК:

2015

2016

2017

звичайний

6660,37 грн.

10747,84 грн.

15477,42 грн.

зонний

5454,89 грн.

8376,08 грн.

12363,27 грн.

ЕКОНОМІЯ

1205,48 грн.

2371,76 грн.

3114,15 грн.

-Якщо зонні тарифи – то є економія для населення, то чим це вигідно для  «Волиньобленерго»? (Василь П., смт Рожище, 28 років)
- Безумовно, що вигідно. Ціни оптової закупівлі електроенергії для ПАТ «Волиньобленерго» встановлюються погодинно. Найвища її ціна – в години ранкового і вечірнього максимуму, найнижча – вночі.  За рахунок того, що нічний тариф для споживачів стимулює використовувати електроенергію в нічні години, «Волиньобленерго» також буде закуповувати цю електроенергію за дешевшим тарифом.

-Як здешевити опалення будинку? Яка альтернатива дорогому газу? (Ірина, 32 роки, м. Луцьк)
- Для зменшення витрат на опалення є багато способів: утеплення стін, даху і підлоги будинку, заміна вікон, застосування інших енергозберігаючих технологій. Тут треба консультуватися з фахівцем із енергозбереження та оцінити ефективність і окупність кожного заходу.
Є також і альтернатива природному газу – дрова, вугілля, торф, теплові насоси, але найбільш екологічним, безпечним  і комфортним є опалення електричне. Електричні котли мають найвищий серед інших конкурентів коефіцієнт корисної дії - в середньому 99%. Що краще і дешевше? В будь-якому випадку треба ретельно обраховувати вартість кожного варіанту.

-Тарифи на комунальні послуги зросли, і для багатьох споживачів їхня оплата становитиме значну частину доходів. Чи є якісь механізми компенсації та відшкодування? (Андрій Гут, Любомль, 33 роки)
- Такий механізм існував раніше, існує і зараз. У зв’язку з підвищенням цін на житлово-комунальні послуги, державою запроваджено спрощений механізм надання субсидії. Субсидія призначається в тому випадку, коли вартість комунальних послуг перевищує 15 % доходу сім’ї. Детальну інформацію та консультацію щодо порядку призначення субсидії можна отримати у місцевому управлінні соціального захисту населення або за телефоном Урядової "гарячої лінії" 0 800 507 309.

-Що потрібно, щоб перейти із газового опалення на електричне? Скільки це коштує? (Іван Петрович, м. Камінь-Каширський, 63 роки)
- Перехід на електричне опалення має сенс лише тоді, коли виконуються усі вимоги так званого «установленого порядку». Якщо вимоги дотримано – споживач отримує право на спеціальний тариф електроопалення  (тариф першого(найнижчого) блоку з обсягом 3600 кВт. год. в опалювальний період з жовтня по квітень місяці, а в разі використання зонного лічильника вартість електроенергії можуть здешевити і зонні коефіцієнти. 

Вимоги «установленого порядку» визначені Національною комісією регулювання електроенергетики і мають, в основному, технічний та інженерний характер. Незважаючи на те, що їх чимало, це реально. І ми маємо багато прикладів цьому. Особливо активізувався цей процес серед наших споживачів в кінці минулого року.

Установлений порядок (на сьогодні) передбачає такі основні вимоги:
  • Отримання технічних умов на збільшення дозволеної потужності;
  • Розроблення проекту реконструкції внутрішньо будинкової електромережі;
  • Виконання електромонтажних робіт і встановлення електротермічного обладнання;
  • Оформлення виконавчої документації, введення в експлуатацію реконструйованого об’єкта, укладання договору на користування електроенергією в новій редакції.

Таким чином, витрати на перехід з газового на електричне опалення включають в себе витрати на перші 3 пункти.

З практики зауважу, що найбільш дороговартісним є збільшення дозволеної потужності. Зробімо примітивний розрахунок. Для прикладу: дозволена потужність визначена договором на користування електроенергією становить 2 кВт. Для опалення будинку потрібна потужність, що дорівнює 1/10 опалювальної площі. Тобто для будинку з площею 150 кв. м. необхідно встановлювати електрокотел (чи будь яке інше електронагрівальне обладнання) не менше 15 кВт. Для отримання ТУ необхідно сплатити близько 900 грн. за кожен додатковий кВт.: 15 кВт. х 900 грн. = 13500 грн. (з ПДВ). За ці кошти проводиться реконструкція зовнішньої електромережі (заміна проводів на вуличній лінії, заміна силових трансформаторів, вузла обліку, електролічильника, апаратів захисту і т.і.) до межі земельної ділянки заявника.

Додам, що НКРЕКП має намір спростити «бюрократичну» частину установленого порядку і в цей час ця робота триває.

-Чи можна встановити електроопалення та отримати відповідний тариф, якщо в будинку є газовий котел? (Валерій П., смт Локачі, 29 років)
Можна, за умови виконання вимог «установленого порядку». Наявність в будинку іншого виду опалення не є перешкодою для застосування спеціального тарифу електроопалення.

-Мене цікавить питання надійності електропостачання конкретної адреси при безальтернативній реалізації проекту електроопалення будинку. (Андрій Семенюк, с. Бірки Любешівського р-ну, 31 рік)
- Відповідно до Державних будівельних норм і Правил улаштування електроустановок, індивідуальні житлові будинки відносяться до 3-ї (найнижчої) категорії по надійності електропостачання. Це означає, що максимальний допустимий термін перерви в електропостачанні становить до 24 годин. Звичайно, що це стосується аварійної ситуації, що виникла внаслідок виходу з ладу обладнання зовнішніх електромереж.

Хочу наголосити, що коли ми говоримо про надійність електропостачання, не слід забувати про якість та правильну експлуатацію апаратів, матеріалів та обладнання, які встановлено всередині будинку чи квартири. Електромонтажні роботи повинні виконувати ліцензовані виконавці. Адже саморобне обладнання, дешеві неякісні матеріали, неграмотна експлуатація часто призводить до неприємних, а інколи і трагічних, ситуацій.

-Як законно встановити електроопалення для квартир багатоповерхових будинків? (Руслана, Люблинець Ковельського р-ну, 40 років)
- Перехід на електричне опалення в багатоповерховому (багатоквартирному ) будинку в основному не відрізняється від «установленого порядку» для індивідуальних житлових будинків. Але враховуючи, що об’єктом архітектури є не окрема квартира, а багатоквартирний будинок в цілому, збільшення потужності окремої квартири потребує (крім робіт по окремій квартирі) коригування проекту електропостачання усього будинку та додаткових узгоджень з балансоутримувачем електричних мереж загального користування, а також реконструкції цих електромереж. Все ці заходи вартують коштів, які має оплачувати  споживач.

Також додам, що більш детальну інформацію стосовно цих та інших  питань можна отримати у відповідному розділі нашого сайту, або в інформаційно-консультаційному центрі (м. Луцьк, вул. Залізнична, 1). Консультації безкоштовні.