ПРИЄДНАННЯ
ДО ЕЛЕКТРИЧНИХ
МЕРЕЖ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА
СПЛАТИТИ ONLINE
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
СПОЖИВАЧА -
ЮРИДИЧНОЇ ОСОБИ

Адреса і контактна інформація
Прийом громадян
Центр обслуговування клієнтів
Вакансії


Енергетики вчилися, як протидіяти кіберзлочинцям

Вперше в Україні відбулася подія світового масштабу – глобальний саміт з кібербезпеки Global Cybersecurity Summit-2017. Ділитися досвідом у протидії цифровому тероризму до Києва з'їхалися спеціалісти з 20 країн. Переймали методи та досвід боротьби з кіберзлочинцями й представники ПрАТ «Волиньобленерго», заступник генерального директора з економічної безпеки - член дирекції Юрій Касіянчук та заступник начальника служби автоматизованих систем управління Артур Лащ.

Головна мета цього саміту – зберегти свободу передачі та зберігання будь-яких даних, свободу користування цією інформацією без її витоку, свободу бути захищеним на особистому, корпоративному та державному рівнях.

Проведення такого форуму саме в Україні має чимало підстав. У 2015 році 230 тисяч жителів України залишилися без електропостачання в результаті зовнішнього проникнення в енергосистему.  Кіберзлочинцям вдалося успішно атакувати комп'ютерні системи управління трьох енергопостачальних компаній. Це стало переломним моментом для індустрії кібербезпеки у сфері інтернет-технологій.  

Менш масштабна за наслідками кібератака сталася у грудні 2016 року, коли більш як на годину була виведена з ладу підстанція «Північна» енергокомпанії «Укренерго». Без електропостачання залишилися споживачі частини  Києва та прилеглих районів області. Українські айтішники, маючи вже схожий досвід, зуміли відбити атаку на енергосистему.  

Найбільше від першої кібератаки постраждали споживачі «Прикарпаттяобленерго»: було вимкнено близько 30 підстанцій. Атака відбувалася із використанням троянської програми Black Energy. Причиною перебоїв стало несанкціоноване втручання в роботу телемеханіки – системи управління і контролю мережі ПАТ «Прикарпаттяобленерго». Центральна диспетчерська раптово «осліпла». Під час масштабного розслідування представники  ФБР, Держдепартаменту, міністерства внутрішньої безпеки та міністерства енергетики США відвідали Україну, де виявили докази того, що за атакою на українську енергосистему стояла група добре підготовлених хакерів з Росії.

Аналогічним атакам піддавалися і міністерство оборони, міністерство інфраструктури. Під час виступу Посол США в Україні Марі Йованович подякувала українським експертам з кібербезпеки за можливість обміну інформацією про кіберзагрози, яка допомогла Америці відбити аналогічні атаки вже проти їхніх державних та урядових установ.

У саміті брали участь провідні експерти та представники компаній в сфері кібербезпеки з США, провідних європейських країн, Індії та Китаю. Кілька сотень експертів і посадовців найвищого рівня напрацьовували практичні рішення з актуальних тенденцій у сфері кібербезпеки та еволюцію загроз.

У рамках зустрічі спікери доповідали і дискутували щодо використання інноваційних технологій в сфері кібербезпеки. Представники влади, бізнесу, некомерційних організацій, приватні особи та вчені ознайомилися з передовими практиками, новітніми досягненнями та інноваціями в галузі систем захисту в таких сферах як політика та урядування, інтернет-речей, системи керування промисловими об’єктами тощо. Презентовані технології можуть бути застосовні на державному і на приватному рівні. 

Як пояснили американські  експерти, боротися з цифровим тероризмом без приватного сектору неможливо. Тому у США вже запровадили алгоритм взаємодії бізнесу та національного кіберзахисту. Україна лише на півшляху до такої системи. Законодавчі документи перебувають на стадії обговорення.

Цей саміт став визначною подією в сфері кібернетичної безпеки. У контексті гібридної війни Україна — одна з перших країн, на яку поширилися кібератаки нового типу. Про це свідчать прогнозовані шляхи кібератак і як результат – фінансові втрати, загроза безпеки держави в цілому.

Прес-центр ПрАТ «Волиньобленерго»