ПРИЄДНАННЯ
ДО
ЕЛЕКТРИЧНИХ
МЕРЕЖ
ОСОБИСТИЙ КАБІНЕТ
ПОБУТОВОГО СПОЖИВАЧА

СПЛАТИТИ ONLINE


Богдан КОЗАК: Обрізати дерева під електролініями вкрай необхідно

Головний інженер Камінь-Каширської філії ПрАТ «Волиньобленерго» дав інтерв'ю газеті «Полісся». Спеціаліст розповів про порядок проведення чистки ліній електропередач від зелених насаджень, які створюють небезпеку і загрожують безперебійності електропостачання.

Серед звернень читачів до редакції "Полісся" трапляються і такі, у яких вони висловлюють своє невдоволення діями енергетиків. Здебільшого це стосується пошкоджених працівниками енергокомпанії садових дерев, що ростуть під лініями електропередач. Люди ремствують: окрім того, що енергетики іноді нівечать фруктові культури в межах людських садиб, так ще й часто вони забувають прибрати гілля за собою. Найчастіше вони його просто лишають лежати під деревами, а подекуди й під ногами перехожих на пішохідних доріжках чи узбіччі проїжджої частини.

А днями один з читачів надіслав електронною поштою на адресу редакції фото про наслідки "господарювання" енергетиків вздовж лінії електропередач за селом Запруддя у напрямку села Радошинка. Він запитує: "У Європі теж так хазяйнують? А прибирати хто буде?"

Тож з метою отримати коментар на порушені читачами питання ми звернулися до головного інженера Камінь-Каширської філії ПРАТ "Волиньобленерго" Богдана Козака.

— Щороку енергетики району проводять планову обрізку дерев, які ростуть в охоронній зоні повітряних ліній електропередач, — наголосив Богдан Степанович. — Це обов'язково потрібно робити, адже наближення гілок дерев на недопустиму відстань до електродротів становить загрозу життю людей.

Разом з тим розчистка трас повітряних ліній електропередач є невдячною роботою. Дерево впало на лінію — винні енергетики, бо вчасно не обрізали його. Обрізали чиюсь яблуню чи вишню під лінією — знову нас винуватять, бо понищили зелене насадження. А якщо гілка обірве провід і під напругу потрапить перехожий? Хто відповідатиме?

— Богдане Степановичу, з одного боку енергетики мають законні підстави обрізати дерева вздовж своїх трас електроліній, коли вони несуть небезпеку. А з іншого — часто такі роботи проводяться в межах приватних територій. Чи не суперечить це закону?

— Зрозумійте, Камінь-Каширська філія, яка є структурним підрозділом товариства "Волиньобленерго", відповідає за якість та надійність електропостачання і має із споживачами договірні відносини. Саме для того, аби зі свого боку забезпечити дотримання умов договору, енергетики змушені фактично рятувати свої лінії від пошкодження. Хоча, відповідно до "Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України", затверджених наказом Міністерства будівництва, архітектури та житлово-комунального господарства України, відповідальними за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними є їх власники та землекористувачі, за якими закріплена територія.

Простішими словами, якщо дерево росте на території ділянки, яка є у приватній власності, то за ним має стежити сам господар. Підрізати його і не давати йому розростатися, щоб воно не торкалося дротів на відстані 2-х метрів. Якщо зелені насадження знаходиться на узбіччі вулиці чи дороги, то за нього відповідальність несе балансоутримувач території.

Водночас, згідно з "Правилами охорони електричних мереж" уздовж повітряних ліній електропередач встановлено охоронні зони у вигляді земельної ділянки і повітряного простору, що віддалені по обидва боки лінії від крайніх проводів на відстань: для ліній напругою до 1 кВ — 2 метри (крім ліній з самонесучими або ізольованими проводами, прокладеними по стінах будівель, конструкціях), від 1 до 20 кВ — 10 метрів (5 метрів — для ліній з самонесучими або ізольованими проводами, розміщеними в межах населених пунктів), 35 кВ — 15 метрів, 110 кВ — 20 метрів, 150 кВ — 25 метрів. У цих межах взагалі забороняється саджати дерева та інші багаторічні насадження.

Нагадаю, що ці зони установлюють уздовж електромереж для забезпечення нормальних умов їх обслуговування та запобігання нещасним випадкам від впливу електричного струму.

— Тобто, за вашими словами, сам власник земельної ділянки повинен слідкувати, щоб гілки та крони дерев не заважали роботі електроліній?

— Якщо за правилами, то так. Споживачі мають самостійно слідкувати за тим, як розростаються їхні дерева у межах своєї земельної ділянки, аби вони не створювали загрози перебоїв з електропостачанням.

— А хто має прибирати гілля, що залишається після робіт енергетиків?

— Ми не зобов'язані цього робити. Але ми часто йдемо назустріч споживачам і, як правило, наші працівники стараються прибрати за собою. Особливо, коли бачать, що в домогосподарстві ніхто не живе, за цим обійстям немає кому доглянути, або коли проводимо обрізку дерев в обійсті одинокої бабусі чи літнього пенсіонера.

— Чи часто сприяють мешканці району цій важливій справі?

— Ситуації трапляються різні. Бувають випадки, коли наші споживачі не просто уникають цього, а й перешкоджають працівникам філії проводити роботи, скаржаться, не допускають електромонтерів на територію присадибних ділянок. Люди не задумуються, що банальне дерево, що робить затінок, може стати причиною великої біди.

Необрізані гілки дерев — реальна небезпека ураження струмом. Адже під час сильного вітру дерева, що знаходяться у безпосередній близькості від лінії, можуть замкнути її, а під час буревію — спричинити обрив проводу. Загалом більшість відключень електропостачання під час негоди і далі відбувається через падіння гілок дерев на проводи.

— А якщо електромонтери проводять обрізку дерев поруч з лініями електропередач за межами сіл, то хто має прибирати після вас цю територію? І місцева влада, і громада в більшості переконані, що це не в межах їх компетенції.

— Стараємося це робити самотужки. Хоча знову наголошу, що це теж не наш прямий обов'язок.

Думка, що у певної території немає власника — хибна. Згідно з правилами благоустрою відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними покладається на підрозділи органів місцевої та виконавчої гілок влади, на підприємства, на території яких знаходяться насадження, і на власників ділянок.

— Наш читач надіслав до редакції фото наслідків обрізки дерев уздовж лінії електропередач за селом Запруддя у бік села Радошинка. Погодьтеся, видовище неприємне, тим більше все це неподобство видно з дороги, що тягнеться паралельно лінії за якихось десять метрів від неї. Люди справедливо тицяють пальцем на цю безгосподарність. Що скажете? Хто мав би там прибрати?

— У даному випадку — це зона відповідальності або Сошичненської сільської ради, або райдержадміністрації.

Одна з найбільш гострих — правова складова цієї проблеми. Провести односторонню обрізку дерева — це одне, а вивезти залишки деревини без погодження ми не маємо права. Через те, що в області оголошено найвищий рівень пожежонебезпеки, спалювати гілки також заборононено.

Прес-центр ПрАТ "Волиньобленерго"
За матеріалами із сайту газети «Полісся»