Зелені насадження біля ЛЕП: хто і за що відповідає

02.04.2020

Волинська облдержадміністрація визначила охорону та належне утримання електромереж важливим напрямком сталого електропостачання в області.

Відповідно до розпорядження № 761 «Про забезпечення належних умов експлуатації електричних мереж в області», у Волинській ОДА зобов’язали голів райдержадміністрацій, виконавчі комітети міських рад, голів об’єднаних територіальних громад інформувати фізичних та юридичних осіб про заборону висадки дерев в охоронних зонах ліній електропередачі та провести роз’яснювальну роботу щодо їхньої відповідальності за неналежне утримання зелених насаджень та збереження електричних мереж. 

Що визначено у законодавстві про зелені насадження

Розпорядження акцентувало увагу на необхідності дотримання чинного законодавства, яке визначає відповідальність за утримання дерев в містах та селах. Зокрема в  п. 5.5 «Правил утримання зелених насаджень у населених пунктах України» зазначено, відповідальність за збереження зелених насаджень і належний догляд за ними покладається на власників присадибних  та прилеглих ділянок, підрозділи органів місцевої державної виконавчої влади,  підприємства (на території яких знаходяться насадження).

Так, невиконання власниками дерев та землекористувачами вимог законодавства України та названих правил призводить до пошкоджень ліній електропередачі й нещасних випадків, пов’язаних з ураженням людей та тварин електричним струмом.

Які межі охоронних зон

Для дотримання вимог правил безпеки встановлені межі охоронних зон повітряних ліній. Це означає, земля в охоронних зонах використовується з обмеженнями! Зокрема заборонено саджати дерева, крім кущів та саджанців з висотою перспективного росту не більш як два метри. Так, якщо напруга лінії до 1 кВ – ширина охоронної зони становить 2 метри від крайніх проводів по обидва боки, 6–10 кВ – 10 метрів, 35 кВ – 15 метрів, 150 кВ – 25 метрів.

Власникам зелених насаджень потрібно утримувати їх в такому стані, щоб гілки знаходилися на відстані не менш як 2 метри від крайніх проводів повітряних ліній напругою 0,4 кВ і не менш як 10 метрів від проводів повітряних ліній напругою 6–10 кВ.

Комплексний аналіз аварійних відключень повітряних ліній в області свідчить, що у 80% випадків причиною знеструмлень стають гілки, які при поривах вітру ламаються та спричиняють обриви проводів та інші аварійні ситуації. Тож енергетики закликають до правильного визначення висадки дерев, щоб вони не заважали безперебійній роботі електромереж.

Для уникнення аварійних ситуацій, падіння дерев на лінії та обриви проводів електромереж бригади «Волиньобленерго» систематично виконують планову обрізку гілок та дерев, що знаходяться в охоронній зоні ліній електропередач. Працівники компанії розчищають траси ліній електропередачі і в населених пунктах, і за їхніми межами. За три місяці 2020 року було розчищено 439 км ПЛ-0,4-10 кВ.

Де дізнатися про планові відключення

Чистки відбуваються відповідно до планів-графіків. На сайті «Волиньобленерго», засобах масової інформації, Viber-спільнотах інформують населення про відключення електроенергії згідно із складеними графіками, аби жителі скористалися цим часом для впорядкування меж охоронної зони ліній, що проходять через їхні земельні ділянки, як того вимагають Закон України «Про благоустрій населених пунктів» та «Правила охорони електричних мереж».

Що можна вирішити спільними зусиллями

Необхідно розуміти, що обрізання дерев не є основною діяльністю енергетиків. Цей крок є вимушеним заради збереження цілісності ліній електропередач та зниження імовірності виникнення небезпечних ситуацій. 

Жителі населених пунктів, висаджуючи дерева нібито з благородною метою, дуже часто роблять це у межах охоронних зон та під лініями електропередач, не усвідомлюючи всієї серйозності наслідків. Дерева швидко виростають, створюючи розлогою кроною не лише приємний затінок у спекотне літо, а й серйозну небезпеку в дощову погоду.

Зусиллями органів місцевого самоврядування, власників зелених насаджень та «Волиньобленерго» зменшимо кількість аварійних ситуацій, адже обрізання дерев в охоронних зонах ліній електропередачі – спільна справа задля  комфортного життя без знеструмлень.  

Прес-центр ПрАТ "Волиньобленерго"