«Зеленим» називається тариф, при якому держава проводить закупівлю електроенергії за підвищеною ціною у приватних осіб і організацій, які застосовують альтернативні джерела енергії. Головною перевагою «зеленого» тарифу для приватних осіб є спрощена система його отримання. Побутовий споживач має право на встановлення у своєму приватному домогосподарстві генеруючої установки (з енергії сонячного випромінювання), величина встановленої потужності якої не має перевищувати 30 кВт і не має бути більшою потужності, дозволеної до споживання за договором про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Купівля електропостачальником універсальної послуги у побутового Споживача, виробленої генеруючими установками приватного домогосподарства електричної енергії, за «зеленим» тарифом в обсязі, що перевищує місячне споживання електричної енергії такими приватними домогосподарствами, здійснюється на підставі укладеного між ними договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом.
Вартість «зеленого тарифу» встановлює Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг. Дія програми «зеленого» тарифу розрахована до 2030 року.
Законодавчі акти, що регулюють взаємовідносини пов'язані з продажем та обліком електричної енергії, виробленої з енергії сонячного випромінювання та/або з енергії вітру об'єктами електроенергетики (генеруючими установками) приватних домогосподарств, та розрахунками за неї:
Закон України "Про альтернативні джерела енергії"
Правила роздрібного ринку електричної енергії
Встановлення елементів електричного обладнання генеруючої установки (генеруючих установок) приватного домогосподарства здійснюється побутовим споживачем відповідно до рекомендацій заводів-виробників цього обладнання, визначених у технічній документації (паспортах електричного обладнання) та з дотриманням Правил улаштування електроустановок (далі - ПУЕ).
2. Після встановлення генеруючої установки у своєму приватному домогосподарстві, побутовий споживач звертається до оператора системи розподілу із заявою про надання паспорта точки розподілу електричної енергії за об'єктом споживача (Додаток 1 ). На письмову вимогу власника об'єкта оператор системи розподілу зобов'язаний протягом десяти робочих днів з дати отримання такого письмового звернення надати підписаний уповноваженою особою оператора системи розподілу паспорт точки розподілу за кожною такою точкою за об'єктом споживача та/або паперову форму договору про надання послуг з розподілу електричної енергії.
Разом із Заявою Споживач надає:
За результатами розгляду Заяви, та у разі відсутності зауважень, ПрАТ «Волиньобленерго» надає побутовому споживачу рахунок для оплати послуг з улаштування вузла обліку електричної енергії (у разі необхідності).
3. Після оплати послуг з улаштування вузла обліку ПрАТ «Волиньобленерго» облаштовує чи виконує реконструкцію вузла обліку та вносить відповідні зміни до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії між ПрАТ «Волиньобленерго» та Споживачем.
У разі відсутності зауважень після проведення обстеження встановленої генеруючої установки у приватному домогосподарстві побутовому споживачу надається підписаний уповноваженою особою оператора системи розподілу паспорт точки розподілу за об'єктом споживача для можливості укладення договору купівлі-продажу електричної енергії за «зеленим» тарифом
У разі повідомлення побутовим споживачем про технічне переоснащення генеруючих установок, встановлених у приватному домогосподарстві, до яких повинні застосовуватись різні коефіцієнти "зеленого" тарифу, на такому об'єкті має бути забезпечений окремий комерційний облік виробленої електричної енергії за кожною установкою, для якої застосовується окремий коефіцієнт "зеленого" тарифу, та окремий комерційний облік електричної енергії, що споживається приватним домогосподарством.
Продаж електричної енергії, виробленої генеруючою установкою (генеруючими установками) приватного домогосподарства, без засобів обліку не допускається.
4. Споживачу необхідно звернутися до постачальника універсальних послуг у Волинській області з метою укладання договору про купівлю-продаж електричної енергії за «зеленим» тарифом.
Назва району | Кількість приватних домогосподарств |
Володимирський | 237 |
Камінь-Каширський | 158 |
Ковельский | 466 |
Луцький | 459 |
Станом на 01.03.2023 року загальна кількість приватних домогосподарств, що встановили генеруючі установки та отримали «зелений» тариф, склала 1320 домогосподарств. Загальна потужність сонячних електростанцій приватних домогосподарств становить 37 МВт.
Отримати консультації та роз'яснення Ви можете у:
• кол-центрі ПрАТ «Волиньобленерго»
0-800-21-01-31 (цілодобово, дзвінки безкоштовні);
• Центрі обслуговування клієнтів ПрАТ «Волиньобленерго»:
(0332) 78-05-27 (Стаціонарний),
+38 067 820 35 04 (Київстар).
+38 066 251 47 36 (Vodafone).