Закупівлі послуги з розподілу електричної енергії за державні кошти

Законом України «Про публічні закупівлі» визначено правові та економічні засади здійснення закупівель товарів, робіт і послуг для забезпечення потреб держави, територіальних громад та об'єднаних територіальних громад.

Згідно із Законом України «Про ринок електричної енергії», «розподіл електричної енергії – це діяльність із транспортування електричної енергії від електроустановок виробників електричної енергії або електроустановок оператора системи передачі мережами оператора системи розподілу, крім постачання електричної енергії». Послуги з розподілу електричної енергії надають оператори систем розподілу (суб'єкти природних монополій) за тарифами, які встановлює НКРЕКП.

Відповідно до ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії (постанова НКРЕКП № 1470 від 27.12.2017 року), територія провадження діяльності оператора системи розподілу визначається за місцем розташування об'єктів електроенергетики, призначених для розподілу електричної енергії, що перебувають у власності ліцензіата, і до яких приєднані електричні мережі споживачів, які живляться від мереж ліцензіата.

Постановою НКРЕКП № 1535 від 27.11.2018 року ПрАТ «Волиньобленерго» видано ліцензію на право провадження господарської діяльності з розподілу електричної енергії у межах місць провадження господарської діяльності, а саме на території Волинської області в межах розташування системи розподілу електричної енергії, що перебуває у власності або господарському віданні (щодо державного або комунального майна) ПрАТ «Волиньобленерго», та електричних мереж інших власників, які приєднані до мереж ліцензіата (з якими укладені відповідні договори згідно з законодавством).

Таким чином на території Волинської області ПрАТ «Волиньобленерго» є єдиним можливим учасником для проведення переговорної процедури закупівлі послуг з розподілу електричної енергії (код ДК 021:2015: 65300000-6 Розподіл електричної енергії), а також послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (код ДК 021:2015: 65320000-2 Експлуатація електричних установок).

Однак, відповідно до пункту 3–7 розділу X «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про публічні закупівлі», Кабінет Міністрів України постановив затвердити особливості здійснення публічних закупівель товарів, робіт і послуг для замовників, передбачених Законом України «Про публічні закупівлі», на період дії правового режиму воєнного стану в Україні та протягом 90 днів з дня його припинення або скасування.

Цією Постановою скасовано переговорну процедуру закупівлі послуг із розподілу електричної енергії, а також змінено вартісні пороги для проведення процедури закупівлі:

Вартісні пороги для проведення процедури закупівлі

Очікувана вартість закупівлі на 2024 рік визначається з огляду на очікуваний обсяг споживання електричної енергії, узгодженого також з обраним постачальником електричної енергії, на 2024 рік та тарифу на розподіл електричної енергії.

У разі ухвалення замовником рішення про укладення прямого договору, потрібно надати обгрунтування підстав для цього. Відповідно до інформаційного листа Мінекономіки № 3323-04/50098-06 від 19.09.2023 року, документ, що містить обгрунтування, може бути підготовленим як уповноваженою особою, так і іншою особою замовника, наприклад, представником структурного підрозділу, який є ініціатором такої закупівлі тощо. До того ж такий документ має бути погодженим або затвердженим керівником або особою, яка визначена керівником для вчинення відповідних дій. Зміст обгрунтування визначається замовником самостійно та може містити, зокрема посилання на законодавство, нормативні акти, умови або обставини, причини, що виникають у замовника стосовно необхідності закупівлі у такий спосіб тощо.

Послуги з розподілу електричної енергії надаються за тарифами, які встановлює НКРЕКП. Ціна за одиницю послуги може змінюватися у зв'язку із змінами складових витрат, які впливають на її формування. Відповідно до Постанови НКРЕКП №2325 від 09.12.2023 року «Про встановлення тарифів на послуги з розподілу електричної енергії ПРАТ «ВОЛИНЬОБЛЕНЕРГО» із застосуванням стимулюючого регулювання», тариф ПрАТ «Волиньобленерго» для 2 класу напруги встановлено на рівні 2,067 грн за 1 кВт•год (у тому числі ПДВ).

Для проведення процедури закупівлі послуг із розподілу електричної енергії, а також послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії, а також у разі виникнення додаткових запитань просимо звертатися у відділ забезпечення взаємодії з учасниками ринку електричної енергії ПрАТ «Волиньобленерго» за адресою: м. Луцьк, вул. Яремчука Назарія, 4, каб. 206. Телефони для довідок (0332) 28-35-12, ел. пошта [email protected].

У разі, якщо вартість предмета закупівлі не перевищує 100 тис. грн, укладається прямий договір закупівлі послуг з розподілу електричної енергії, а також послуг із забезпечення перетікань реактивної електричної енергії (із зазначенням ціни договору на 2024 рік) з місцевою філією ПрАТ «Волиньобленерго».

 Пакет документів, що регулюють діяльність ПрАТ «Волиньобленерго»: