Електролічильники: історія контролю

02.11.2021

Коли людство почало вивчати природу електричного струму, ніхто й не гадав, що пройде невеличкий проміжок часу і він стане невід'ємною частиною його життя.

Електролічильники: історія контролю

Використання електроенергії вимагало винайдення ефективних і надійних систем обліку.

Першим електролічильником, запатентованим 1872 року в США, вважають винахід Гардинера, що вимірював години роботи електричної лампи.

«Король патентів» Едісон розумів, що принади електрики потрібно розцінити практично і 1881 року запатентував прилад, за допомогою якого можна було визначити кількість спожитої електроенергії.

Цікаво, що його винахід виставляв рахунки у ...кубічних футах газу. Чому? Тоді тривала непримиренна і курйозна боротьба між адептами газового та електричного освітлення, і так легше було порівнювати – яке дешевше.

Тим часом наступала ера струму змінного: людство навчилося не тільки виробляти його в промислових масштабах, а й передавати на далекі відстані. Це дозволило створювати великі мережі та системи, зробити електрику в повному сенсі загальнодоступною.

Але треба було придумати прилад, що вимірює кількість спожитої електроенергії змінного струму. У 1885–1888 рр. італієць Ферраріс, хорват Тесла і американець Шелленбергер зробили важливе відкриття: два поля змінного струму, які не співпадають за фазою, можуть змусити обертатися суцільний ротор, як-от диск або циліндр. Так ефект обертового поля Шелленбергер зумів використати для винаходу індукційного лічильника на замовлення компанії Westinghouse. Цей лічильник був із барабанним рахунковим механізмом, великим і важким – 41 фунт.

Прес-центр ПрАТ "Волиньобленерго"