Скільки коштує «безплатна» електроенергія

07.12.2021

Добре подумайте перед тим, як «мудрувати» з лічильником.

Скільки коштує «безплатна» електроенергія

Розповідаємо: у приватному житловому будинку споживач пошкодив пломбу оператора системи розподілу, яка встановлена на шафі обліку, та отримав доступ до дооблікових струмоведучих кіл, чим і скористався, під'єднавши електроустановки житлового будинку поза обліком. Звісно, фахівці «Волиньобленерго» виявили самовільне позаоблікове підключення електроустановок мешканця.

У Волинському науково-дослідний експертно-криміналістичному центрі МВС України провели дослідження пломби оператора системи розподілу та підтвердили факт її пошкодження. За обсяг електричної енергії, недоврахованої унаслідок виявлених порушень Правил роздрібного ринку електричної енергії, нараховано 169 644 грн.

То чи варто платити таку суму за сумнівну економію у кілька десятків, сотень гривень? Не вдаючись у тонкощі роботи й методи боротьби із крадіжками, зазначимо – фахівці оператора системи розподілу ПрАТ«Волиньобленерго» обов'язково виявлять незаконну «економію» електроенергії.

Cпоживачам, які використали електроенергію поза обліком, роблять донарахування. На підставі акта про порушення працівники компанії обчислюють розмір завданих збитків відповідно до вимог Правил роздрібного ринку електричної енергії.

У більшості випадків суми донарахувань значно перевищують обсяги викраденої електроенергії. Якщо завдані збитки не будуть компенсовані у зазначений термін, об'єкт, на якому виявлені порушення, буде відключений від електромережі. Електропостачання відновлять лише після усунення виявлених порушень та оплати збитків, завданих компанії, а також витрат на повторне підключення.

Окрім нарахувань за використання електроенергії поза обліком, є кримінальна та адміністративна відповідальність. Зокрема ст. 188-1 Кримінального кодексу України «Викрадення води, електричної або теплової енергії шляхом її самовільного використання» передбачає максимальне покарання у вигляді трьох років позбавлення волі.

«Економним» споживачам варто усвідомити: сплачувати за фактично спожиту електроенергію вигідніше – викрадена коштує значно дорожче. Крім цього, є цілком легальний спосіб заощаджувати. Наприклад, якщо встановити двозонний лічильник, тоді у нічний час доби (з 23:00 до 7:00) діє 50 відсотків знижки на тариф для побутових споживачів.

Зазвичай тим, хто споживає електроенергію лише через пристрій засоби обліку, приховувати нічого. Але бувають випадки недопущення працівника до лічильника засобів обліку та електроустановок споживача, що розміщені на його території, для виконання робіт та здійснення контрольного огляду. У разі відмови у доступі, такий факт фіксують актом про недопуск. Він є підставою для проведення відключення від електропостачання.

Зауважимо, «економлять» електроенергію і бізнесмени з доходами вище від середньостатистичних, і малозабезпечені споживачі. Проте і бідні, і багаті споживають електроенергію поза обліком цілком свідомо та розуміють, які наслідки їх очікують.

Прес-центр ПрАТ "Волиньобленерго"