Розподіл та постачання для населення: кому передавати показ і де побачити нарахування

12.11.2020
Розподіл електричної енергії та її постачання (продаж) побутовим споживачам виконують дві різні компанії. Ці зміни діють відповідно до першого етапу реформи ринку електроенергії.

Яка реформа в дії?

У кожній області державний регулятор (Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг) обирає одного постачальника електроенергії побутовим споживачам. Він називається постачальником універсальної послуги. На Волині таку ліцензію отримало ТОВ «Волиньелектрозбут».

Натомість ПрАТ «Волиньобленерго»  відповідає за розподіл електроенергії, обслуговування електромереж та надає послуги комерційного обліку електроенергії. Серед обов’язків компанії: ремонт електричних ліній, підстанцій, встановлення, повірка та заміна лічильників, приєднання до електромереж, прийом показів.  

А що з тарифами?

Як і до реформи, Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, регулює ціну універсальної послуги (для побутових споживачів). Зараз населення оплачує спожиту електроенергію згідно із тарифом постачальника універсальної послуги залежно від обсягу місячного споживання, розділеного межами до 100 кВт⋅год  та більше 100 кВт⋅год. Тариф у рахунках подається без розділення на товарний (постачання) та транспортний (розподіл) компоненти електроенергії.

Кому передавати показ та сплачувати рахунки?

Платіжний документ (рахунок) для оплати побутовим споживачам формує та виставляє постачальник універсальної послуги  «Волиньелектрозбут» на основі обсягу спожитої електроенергії протягом 1 числа календарного місяця  по 1 число наступного. Тобто «Волиньобленерго» як постачальник послуги комерційного обліку електроенергії приймає покази лічильників від споживачів, визначає обсяги  і передає їх постачальнику універсальної послуги, який вже і проводить нарахування, формує рахунки та приймає платежі за електроенергію.

Важливо! Щоб рахунки за електроенергію були сформовані максимально коректно, передавати  показ електролічильника потрібно за два останні та три перші календарні дні місяця.

Згідно із п.8.6.5. Кодексу комерційного обліку електричної енергії, у разі неотримання до початку четвертого календарного дня місяця, що настає за розрахунковим, показів лічильника та за умови, що лічильник електричної енергії не оснащений засобами дистанційної передачі даних, фактичний обсяг розподілу та споживання електричної енергії споживача за розрахунковий місяць визначається розрахунковим шляхом за значенням середньодобового обсягу споживання.

Якщо до змін Кодексу комерційного обліку електричної енергії середньодобовий обсяг визначався виключно за попередній розрахунковий місяць, то тепер середньодобовий обсяг споживання електричної енергії для цілей розрахунків визначається на основі фактичних даних (показів) лічильника(ів), зафіксованих за період між двома послідовними зчитуваннями показів, та кількості днів між цими зчитуваннями показів в аналогічному періоді попереднього року або, у разі відсутності відповідних даних за попередній рік, за згодою сторін на основі фактичних даних (показів) лічильника за попередній розрахунковий місяць.

Прес-центр ПрАТ "Волиньобленерго"